Aby zapewnić naszym klientom kompleksowe wsparcie, opracowaliśmy nasze testery lutowności serii LBT210. Urządzenia te oparte są na naszym wieloletnim doświadczeniu z urządzeniami poprzedniego dostawcy. Aby możliwe było zastosowanie bardziej nowoczesnych metod pomiarowych, niezbędny był nasz własny rozwój.
Dobrą i bardzo dobrze uzasadnioną metodą (różne standardy dotyczą tego tematu) jest badanie komponentów przy użyciu testera lutowności. Tutaj komponenty najlepiej są już sprawdzane pod kątem zwilżalności w dziale towarów przychodzących za pomocą takiego urządzenia. Jeśli wynik jest dobry, komponenty można przekazać do produkcji. Jeśli wynik nie jest zadowalający, jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby porzucić całą partię i poprosić o wymianę lub inne zamówienia przed wystąpieniem wąskich gardeł produkcyjnych.
Jeżeli nie zostaną przeprowadzone żadne środki weryfikacji zwilżalności, istnieje ryzyko, że komponenty nie przejdą obowiązkowych testów na końcu procesu produkcyjnego i że wszystkie wyprodukowane do tego czasu jednostki będą musiały zostać naprawione lub odpisane. W najgorszym przypadku występują również zwroty z rynku lub opóźnienia w dostawie. Koszty kontrolne i koszty wymiany wynikające z takiej niezabezpieczonej i niekontrolowanej metodologii produkcji łatwo przekraczają koszty inwestycyjne testera lutowności.
Test lutowności jest bardzo łatwy w przypadku nowoczesnych urządzeń chronionych komputerem: Po pierwsze, dane komponentu i parametry testu są zapisywane w oprogramowaniu za pomocą przezroczystej maski. Następnie element mocuje się w uchwycie, zwilża topnikiem i mocuje w testerze lutowności.
Po uruchomieniu testu oprogramowanie rejestruje wszystkie odpowiednie zmierzone wartości w tabeli, wysyła je jako krzywą i wyświetla kluczowe dane istotne dla odpowiedniego standardu do oceny lutowności. Tę procedurę testową należy powtórzyć z około 10 komponentami z tej samej dostawy, aby uzyskać średnią.
Oprogramowanie oferuje informacje statystyczne na temat odchyleń, wartości średniej itp. Nasz tester lutowności oferuje również opcję automatycznego rejestrowania wideo przebiegu testowego podczas pomiaru i zapisywania go wraz z pomiarem. Standardowo wyposażony jest w tester azotu. Funkcję można łatwo włączyć lub wyłączyć w oprogramowaniu.
Najczęstszym jest test z kąpielą lutowniczą, w której ten sam stop (lub inny do testowania) jest stosowany jak w produkcji. W tym celu element zanurza się w kąpieli lutowniczej z zadaną prędkością i głębokością. Dokładne pozycje kąpieli i elementu są określane za pomocą czujnika bezdotykowego przed pomiarem. .
Gdy element jest zanurzony, płynne lutowie jest początkowo przemieszczane, ponieważ element nie odbiera lutu natychmiast lub tylko z opóźnieniem. Wysokie napięcie powierzchniowe stopionego lutu powoduje silną pływalność, która jest mierzona. Po osiągnięciu przez element temperatury lutowania zwilżanie rozpoczyna się, a lut przepływa w górę po zwilżanych powierzchniach. Wraz z napięciem powierzchniowym w ciekłym lutu wspomnianym powyżej, tworzy to siłę rozciągającą, która jest również mierzona. Cały przebieg pomiaru jest wizualizowany jako krzywa siła-czas. Wszystkie indywidualne zmierzone wartości są oczywiście również dostępne w formie tabeli. Urządzenie może również matematycznie przygotować zmierzone wartości i obliczyć kąt zwilżania. W przeciwieństwie do wartości siły, wartość ta jest porównywalna z wynikami innych składników. To kolejna zaleta urządzenia. Często stosuje się również test z użyciem stopionej kuli lutowniczej.
Proces i rejestracja wartości pomiaru są bardzo podobne do testu w kąpieli lutowniczej. Używana jest tylko stopiona kula lutownicza, a element jest ustawiany dokładnie nad kulą lutowniczą w kierunkach X i Y za pomocą osi zmotoryzowanych. Ta kula lutownicza musi być oczyszczona z tlenku topnikiem przed każdym badaniem i wymieniona po badaniu. W tym celu części formowane lutem są dostarczane we wspólnych stopach. Moduł kuli lutowniczej urządzenia oferuje kulki lutownicze o średnicach 1, 2, 3 i 4 mm
LBT210 jest systemem testowym zdolności lutowniczej. Urządzenie wykorzystuje metodę bilansu zwilżania, w której siły pionowe, siły napięcia powierzchniowego, siły podnoszące, siły zwilżania występujące na elemencie lub połączeniu elementu są mierzone za pomocą głowicy pomiarowej z zainstalowanym LVDT (Transformatorowy Czujnik Przemieszczeń Liniowych). Testy mogą być - zależnie od wersji – przeprowadzane w tyglu lutowniczym, kulkach lub paście lutowniczej. W tym celu dostępne są moduły: tygla, kulek lub pasty lutowniczej. Rozpoznanie powierzchni lutowania przez kulkę oraz pastę lutowniczą zachodzi z niską prędkością zanurzenia poprzez modyfikację sygnału siły przy kontrakcje z powierzchnią. Rozpoznanie powierzchni lutowania za pomocą modułu tygla odbywa się elektrycznie lub przez pomiar odległości za pomocą laserowego systemu pomiarowego. System laserowy umożliwia głębokość zanurzenia do 0,01 mm. Moduł pasty/kulki lutowniczej można umieścić pod czujnikiem za pomocą stołu z ruchomymi osiami XY. Tym samym kulka lutownicza może przetestować więcej szpilek podczas jednego przejścia w rzędzie. Urządzenie jest kontrolowane przez przemysłowy komputer PC działający pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Dostarczone oprogramowaniu zarządza wszelkimi danymi zmierzonego parametru, np. próbką, lutem, topnikiem, jak również wynikami pomiarów. Dane są zapisywane w bazie danych SQL. Wszystkie wyniki pomiarów są dostępne do analiz lub porównań - np. różne serie lub komponenty o różnych parametrach - bezpośrednio przez oprogramowanie.
Jerzy Ziółkowski +48 606-893-910 |
Rafał Przegaliński +48 605-548-484 |
Aleksander Jaświec +48 603-411-677 |
Tomasz Bińkowski +48 609-743-474 |