Strona główna » Aktualności » Kosmetyki » Upcykling w kosmetykach: od odpadów do luksusu

Upcykling w kosmetykach: od odpadów do luksusu

17-03-2023  |  Kosmetyki Upcykling w kosmetykach

Technologia upcyklingu nie jest już tylko trendem, ale nowym kierunkiem w branży kosmetycznej, który odpowiada na rosnące wymagania w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dzięki takiemu rozwiązaniu przemysł kosmetyczny, który od dawna był kojarzony z nadmiernym zużyciem surowców i generowaniem odpadów, przeżywa obecnie rewolucję. Upcykling stwarza również nowe możliwości biznesowe i partnerstwa między różnymi sektorami, m.in. takimi jak spożywczy, kosmetyczny i gospodarka odpadami. To bardzo perspektywiczna strategia, mającą na celu sprostanie globalnym wyzwaniom związanym z niedoborem zasobów, marnotrawstwem, konsumpcjonizmem czy zmianami klimatycznymi.
 

Technologia upcyklingu: jak zrobić coś z niczego


Przemysł kosmetyczny jest jednym z sektorów, który wiąże się z wyjątkowo dużym zużyciem surowców i generowaniem odpadów ze względu na szybko zmieniające się trendy i ciągłe podążanie za innowacyjnością. Tradycyjne metody pozyskiwania surowców naturalnych często prowadzą do niszczenia ekosystemów i przyczyniają się do degradacji środowiska.

Ponadto, odpady kosmetyczne, takie jak opakowania czy niewykorzystane produkty, stanowią znaczący problem dla planety. W tej sytuacji konieczne stało się znalezienie nowych sposobów, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. Technologia upcyklingu, która odnosi się do procesu przekształcania odpadów lub nieużywanych materiałów w surowce o wyższej wartości, staje się odpowiedzią na wyzwania przemysłu kosmetycznego. Umożliwia przekształcanie strumieni odpadów (m.in organicznych) w cenne składniki produktów kosmetycznych.

Upcykling jest również jednym z elementów znacznie szerszego tematu, tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym (The Circular Economy), czyli modelu produkcji i konsumpcji, który obejmuje dzielenie się, dzierżawę, ponowne wykorzystanie, naprawę, renowację i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów, redukując w jak największym stopniu ilość odpadów.

Ocena cyklu życia (ang. LCA – Life Cycle Assessment) bada wpływ produktu podczas jego istnienia. Cykl życia produktu obejmuje wydobycie surowców, produkcję, pakowanie, transport, dystrybucję, użytkowanie i ewentualne ponowne użycie, zbieranie, przechowywanie, odzyskiwanie i ostateczne unieszkodliwianie odpadów wynikających z jego użytkowania. Celem jest wydłużenie cyklu życia materiałów poprzez ich ponowne wykorzystanie. Gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest nową koncepcją. Przed industrializacją produkcja żywności była uważana za obiegową ze względu na swój charakter. Tradycyjna kultura rolników nie tolerowała marnotrawstwa, szanując wszystkie surowce pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Ekonomia domowa dotyczyła utrzymania, a nie obfitości. Wszystko było uważane za użyteczne "waste not, want not" (wyrażenie odnoszące się do tego, aby niczego nie marnować, ponieważ może nam się to przydać w przyszłości).

Dzięki technologii upcyklingu przemysł kosmetyczny ma możliwość korzystania z różnorodnych surowców, takich jak: ekstrakty, substancje czynne czy olejki eteryczne, do produkcji innowacyjnych produktów.

Korzyści wynikające z wykorzystania technologii upcyklingu w przemyśle kosmetycznym:

1. Ochrona środowiska: Wykorzystanie surowców pochodzących z upcyklingu zmniejsza zależność od tradycyjnego pozyskiwania surowców naturalnych, które często wiąże się z niszczeniem ekosystemów i generowaniem dużych ilości odpadów. Dzięki upcyklingowi zmniejsza się również ilość odpadów i ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne.

2. Zrównoważony rozwój: Technologia upcyklingu przyczynia się do promowania zrównoważonego rozwoju w przemyśle kosmetycznym.

3. Innowacyjność: Wykorzystanie surowców pozyskiwanych technologią upcyklingu otwiera drzwi do innowacyjnych rozwiązań w przemyśle kosmetycznym. Dzięki różnorodności dostępnych surowców, producenci mogą tworzyć unikalne produkty, które wyróżniają się na rynku i spełniają oczekiwania coraz bardziej świadomych ekologicznie konsumentów.

4. Wsparcie lokalne: Może pomóc w promowaniu lokalnych przedsiębiorstw, które dostarczają surowce z upcyklingu.

5. Większa świadomość: Może zmienić nastawienie ludzi do odpadów i zachęcić do bardziej odpowiedzialnej konsumpcji.
 

Jak odpady stają się surowcami kosmetycznymi?


Obecnie w branży kosmetycznej mamy mnóstwo przykładów bardziej lub mniej innowacyjnych surowców kosmetycznych, pochodzących z upcyklingu które można wykorzystać w całej gamie produktów kosmetycznych, również w markach premium kojarzonych z luksusem, ze względu na bogactwo składników aktywnych oraz skuteczność w działaniu. Jak to wygląda to w praktyce? Kilka faktów poniżej:

KAWA. Coffea Arabica (Coffee) Seed Oil: Olej z nasion kawy, pozyskiwany w 100% z fusów kawy Arabica, to połączenie kwasów tłuszczowych o wysokiej zawartości kwasu palmitynowego i linolowego. Zachowanie równowagi pomiędzy nasyconymi a nienasyconymi kwasami tłuszczowymi powoduje lepszą i szybszą penetrację olejku w warstwy skóry. Wspomaga skórę w jej nawilżaniu i wzmacnia barierę skórną przed agresorami zewnętrznymi.

CZARNA JAGODA. Vaccinium myrtillus seed oil: Olej z nasion upcyklingowanej dzikiej czarnej jagody (Vaccinium Myrtillus) w zaawansowany sposób przyczynia się do naprawy skóry, redukując uszkodzenia bariery lipidowej. Jagody, tradycyjnie używane w przemyśle spożywczym do produkcji soków i cukru, są również niesamowitym źródłem antocyjanów, uzyskiwanych z miazgi i skórki owoców dla przemysłu suplementacyjnego i farmaceutycznego. Ponadto, drobne pestki jagód zawierają do 20% kwasu linolowego (omega-6) i α-linolenowego (omega-3).

LIŚCIE PACZULI. Pogostemon Cablin Leaf/Steam Extract: Składnik aktywny pochodzący w 100% z upcyklingu. Ekstrakt ten jest wytwarzany poprzez frakcjonowanie z destylowanych liści paczuli po ich wykorzystaniu jako surowca w tworzeniu zapachów. Przywraca równowagę w produkcji sebum, normalizuje mikrobiom skóry głowy, zapewniając ogólne dobre samopoczucie.

WETIWER. Vetiveria Zizanoides Root Extract: Korzenie wetiwerii to źródło inspiracji dla jednych z najbardziej kultowych zapachów w historii perfum. Po uzyskaniu cennego olejku eterycznego, korzenie wetiwerii poddaje się upcyklingowi w celu stworzenia w pełni naturalnego, skoncentrowanego i bezzapachowego ekstraktu wykazującego dobre korzyści pielęgnacyjne. Ekskluzywny, bogaty w kwas zizanowy ekstrakt ma unikalne właściwości. Nazywany jest „kreatorem młodości skóry”. Surowiec poprawia nawilżenie skóry, aktywuje wzrost objętości adipocytów, niweluje zmarszczki, poprawia wygląd zmęczonej, poszarzałej skóry. Dodatkowo surowiec zwiększa trwałość i intensywność zapachu.

PESTKI WINOGRON. Vitis Vinifera seed extract: Jasne winogrona, używane do produkcji białego wina, są bogate w antocyjanidyny. Z upcyklingowanych pestek jasnego winogrona uzyskuje się silny przeciwutleniacz o właściwościach przeciwstarzeniowych.

KWIATY WIŚNI. Prunus cerasus flower extract: Kwiaty wiśni są jednymi z pierwszych kwiatów kwitnących wiosną. Czyni je to symbolem życia, nowych narodzin, odnowy. Niestety w hodowli owoców pozyskiwanych z tych drzew, kwiaty wiśni są produktem ubocznym. Technologia upcyklingu stwarza możliwości przetworzenia kwiatów wiśni w luksusowy ekstrakt, który chroni skórę przed uszkodzeniami oraz zapobiega przedwczesnemu fotostarzeniu.

HIBISKUS. Hibiscus Sabdariffa Flower Extract: To niezwykły afrykański kwiat, wykorzystywany w wielu dziedzinach, m.in. w suplementach diety i w przemyśle higieny osobistej. Po wykorzystaniu kwiatów hibiskusa do wytworzenia suplementów diety, można uzyskać cenny ekstrakt, który pochodzi z frakcji chromatografii. Kwiat hibiskusa, jako składnik aktywny, ma działanie przeciwutleniające, a w efekcie jego zastosowania skóra jest bardziej promienna. Hibiscus Sabdariffa Flower Extract to również kompleksowe rozwiązanie eliminujące widoczne na skórze zmiany wywołane zanieczyszczeniem powietrza.

OPUNCJA FIGOWA. Opuntia ficus-indica stem extract: Jest to gatunek jadalnego kaktusa. Opuncja figowa ma postać krzewów lub drzew. Jadalne są jej owoce, liście i kwiaty. Wewnętrzna część soczystych liści opuncji była tradycyjnie stosowana na skórę jako środek zmiękczający, przeciwzapalny, a także przyspieszający gojenie ran. Badania naukowe wykazały, że polisacharydy obecne w opuncji wykazują podobne działanie do kwasu hialuronowego (nawilżenie skóry +35%; test in vivo). Przyczynia się do nasilenia zdolności antyoksydacyjnej błon komórkowych oraz zmniejszenia uwalniania cytokin prozapalnych. Wykazuje również silne nawilżenie i ochronę skóry.

POMIDOR. Hydrolyzed tomato skin: Skórki pomidora bogate są w likopen, który wykazuje działanie ochronne ze względu na jego wysoki potencjał antyrodnikowy, a dieta bogata w likopen jest w stanie chronić skórę przed promieniowaniem UV. Ekstrakt ze skórki pomidora bogaty w likopen chroni również przed zanieczyszczeniem środowiska, którego efekty wpływają na stan skóry.

MANNA JESIONOWA. Fraxinus Excelsior Bark extract: Manna, a właściwie sucha pozostałość soku, która wykorzystywana jest do produkcji, bogata jest w mannitol, kwasy organiczne, cukry, śluz, żywicę, związki azotowe. Badania kliniczne wykazały, że manna jest w stanie chronić przed zmianami połączeń komórkowych w keratynocytach. Połączenia komórkowe składają się z różnych białek błonowych umożliwiających określone interakcje między sąsiednimi komórkami. Mogą poprawiać komunikację między komórkami czy też wzmacniać skórę.

FERMENTOWANA WODA RYŻOWA. Oryza Sativa Extract, Saccharomyces Ferment Lysate Filtrate: Połączenie konceptu upcyklingu z konceptem postbiotycznym, opartym na historii kobiet Yao z wioski Huangluo. W górach południowych Chin znajduje się wioska Huangluo. Jej mieszkanki słyną ze swoich czarnych włosów, o długości nawet ponad 2 m. Pomimo starzenia się kobiet, ich włosy pozostają in-
tensywnie czarne, zdrowe i lśniące. Wydaje się, że sekret włosów kobiet Yao wynika ze starożytnej tradycji pielęgnacyjnej, która polega na stosowaniu samodzielnie wyprodukowanego szamponu na bazie wody ze sfermentowanego ryżu. Włoska firma specjalizująca się w ekstraktach zbadała zalety, jakie fermentacja wnosi do wody ryżowej, stosując technologię Hyper-Fermentation. Technologia Hyper-Fermentation pozwala na przekształcenie mono/oligosacharydów w wysoce skuteczny kompleks postbiotyczny, zawierający antyoksydanty, aminokwasy, białka. Dzięki takiej technologii otrzymujemy wzmocniony fitokompleks o silnych właściwościach nawilżających i regenerujących.

MIESZANINY. Produkty pozyskane technologią upcyklingu mogą składać się z kilku surowców. Przykładem takiego multifunkcyjnego składnika jest mieszanina ekstraktu z owoców Pyrus Malus (jabłko), ekstraktu z łupiny Castanea Crenata (kasztan) i ekstraktu z liści Diospyros Kaki. Powstaje przyjazny dla środowiska produkt, w którym wykorzystuje się tykwę soku jabłkowego, łupiny kasztanowca i liście persymony. Surowiec zawiera aktywny kwas garbnikowy, który nawilża, poprawia elastyczność skóry oraz łagodzi stany zapalne, czyniąc skórę gładką i miękką. Posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalnie, opóźnia procesy starzenia skóry, poprawia jej elastyczność, zmniejsza wielkość ujść gruczołów łojowych.

Kolejnym przykładem kompleksu może być aktywny składnik uzyskany z upcyklingu dwóch produktów ubocznych pochodzących z łupin orzechów laskowych oraz skórki granatów. Surowce te są produktami ubocznymi z sektora spożywczego, ale zawierają fitokompleksy, które są bardzo bogate w składniki aktywne. Łupiny z orzechów laskowych oraz skórki granatów mają m.in. wysokie stężenie różnego rodzaju fenoli zdolnych do pełnienia funkcji antyoksydacyjnych, przeciwutleniających, przeciwzapalnych i poprawiających mikrokrążenie. Te dwa fitokompleksy roślinne są wzmocnione poprzez ekskluzywną technologię Hyper-Fermentation, która jest w stanie przekształcić obojętne oligosacharydy w kompleks postbiotyczny, o zwiększonej zawartości antyoksydantów i aminokwasów.
 

Drugie życie w kosmetykach


Przykłady surowców pochodzących z technologii upcyklingu przytoczone w niniejszym artykule są tylko wyrywkiem tego, co możemy znaleźć w składach kosmetyków lokalnych i światowych marek. Pokazują, w jaki sposób upcykling może tworzyć wartość z odpadów i przyczyniać się do rozwoju zrównoważonych i innowacyjnych surowców kosmetycznych. Dzięki upcyklingowi przemysł kosmetyczny może odegrać istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb coraz bardziej świadomych konsumentów, którzy szukają ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań w produktach kosmetycznych.
 
 
autor: Magdalena Wielgosz
Business Unit Manager – Cosmetics Division
C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
 


Od ponad 20 lat współpracujemy zarówno z małymi, jak i dużymi firmami przemysłu kosmetycznego - jako dystrybutor i dostawca zapewniając im potrzebne ilości różnego typu surowców kosmetycznych. 

Jeśli zajmują się Państwo produkcją kosmetyków, zachęcamy do zapoznania się z naszymi surowcami i półproduktami kosmetycznymi, chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania.