Strona główna » Aktualności » Kosmetyki » Oleje fermentowane – nowa generacja surowców w azjatyckich trendach kosmetycznych

Oleje fermentowane – nowa generacja surowców w azjatyckich trendach kosmetycznych

16-01-2019  |  Kosmetyki Fermentacja nie jest nowym pojęciem w dziedzinie kosmetyków, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek kosmetyków azjatyckich. Proces ten wykorzystywany był od dawna w historii kultury azjatyckiej, opierając się w wielu przypadkach na tajemniczej wierze. Na światowych rynkach kosmetycznych pojawia się jednak coraz więcej gotowych produktów związanych z tematyką fermentacji, głównie dlatego, że jest ona naturalną technologią doskonale wpisującą się w nieustannie rosnący trend naturalności.

Oleje fermentowane

Fermentologia jest terminem określającym dziedzinę tzw. „Technologii Fermentacji”. Jest to technologia modyfikowania lub tworzenia kosmetycznie korzystnego składnika w naturalny sposób przy wykorzystaniu procesu fermentacji (znanego również jako enzymatyczny proces przemiany związków, przeprowadzony w obecności mikroorganizmów, w warunkach beztlenowych). Fermentologia to dziedzina wykorzystująca metabolit (oznaczony jako "C" na Rysunku 1), wytworzony przez mikroorganizm, zmieniający właściwości materiału docelowego w procesie kontrolowanym. Należy pamiętać, że modyfikacja właściwości jest bardzo ważna w procesie tworzenia kosmetyków, a czynniki takie, jak solubilizacja czy stabilizacja są kluczowe w uzyskaniu odpowiedniego produktu końcowego.

oleje fermentowane
 

Właściwości fermentowanych olei


Fermentacja jest unikalnym i niezastąpionym procesem biologicznym. Dotychczas popularność fermentacji związana była z tematem ekstraktów, obecnie trend ten przenosi się również na oleje. Rysunek 2 przedstawia rodzaje olei wykorzystywanych powszechnie w produktach kosmetycznych.

Główne zalety fermentacji olei:

• Zwiększona biodostępność

• Poprawa właściwości sensorycznych bez pozostawiania efektu tłustości na skórze

• Zdolność emulgowania

• Zmniejszenie intensywności zapachu i koloru

• Zwiększona koncentracja związków aktywnych i wartości odżywczych

• Kompatybilność z innymi surowcami kosmetycznymi.

Trend fermentowanych olei w kosmetykach azjatyckich – począwszy od rynku południowokoreańskiego aż po ogromny rynek chiński – wzrasta w bardzo szybkim tempie. Ponieważ kultura azjatycka jest bardzo zaprzyjaźniona z procesem fermentacji, ze względu na kulturę żywieniową, tendencja ta znalazła bardzo pozytywny oddźwięk i wpisuje się w kulturę pielęgnacyjną.

Dzięki zastosowaniu metabolitu wytwarzanego przez fermentację, który jest całkowicie naturalny, można uzyskać lepszą teksturę naturalnego oleju i rozpowszechnić go w wielu innych produktach kosmetycznych, nie tylko na rynku azjatyckim ale również i europejskim.
 

Dostępne serie fermentowanych olei


W ofercie firmy C.H. Erbslöh Polska dostępne są dwie serie olei fermentowanych – podstawowa i ziołowa. Ich szczegółowy opis znajduje się w Tabeli 1 i Tabeli 2.
 

Podsumowanie


Obecnie trend fermentowanych olei staje się zauważalny na innych światowych rynkach kosmetycznych, wykraczając powoli poza granice Azji. Firmy globalne poświęcają coraz więcej uwagi badaniom procesu fermentacji, szukając coraz to nowszych właściwości surowców w oparciu o „Technologię Fermentacji”. Zakorzeniona w kulturze spożywczej fermentologia stopniowo zyskuje uznanie w świecie kosmetyków, ale szczyt epoki fermentacji dopiero przed nami.
 
 
autor: Magdalena Wielgosz
Sales Manager Cosmetics
C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
 

Artykuł został opracowany na podstawie materiałów firmy LABIO
 

Od ponad 20 lat współpracujemy zarówno z małymi, jak i dużymi firmami przemysłu kosmetycznego - jako dystrybutor i dostawca zapewniając im potrzebne ilości różnego typu surowców kosmetycznych. 

Jeśli zajmują się Państwo produkcją kosmetyków, zachęcamy do zapoznania się z naszymi surowcami i półproduktami kosmetycznymi, chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania.

TABELA 1
oleje fermentowane - tabela 1
TABELA 2Oleje fermentowane - tabela 2