07-03-2022 |
Kosmetyki
Widoczne rozszerzone pory są częstą dolegliwością związaną z pielęgnacją skóry. Postrzegane są jako negatywny czynnik wpływający na definicję piękna i zdrowego wyglądu skóry. W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrósł odsetek konsumentów zmagających się z poreksją. Termin poreksja został określony przez dermatologów, do których bardzo często zgłaszają się pacjenci zaniepokojeni wyglądem swoich porów. Pytają o najlepsze środki i zabiegi zmniejszające ich wielkość.
Czym właściwie są pory?
Nasza skóra zawiera miliony porów, które w większości są niewidoczne dla ludzkiego oka. Każdy por zawiera mieszek włosowy i gruczoł łojowy wytwarzający sebum. Pory są otwarte, co pozwala skórze „oddychać”. Są najbardziej widoczne na twarzy z powodu większego wydzielania sebum.
Każdy rodzaj skóry, bez względu na to, czy skóra jest tłusta, normalna czy sucha, może przybrać wygląd dużych, otwartych porów. Pory, na skutek różnych czynników, rozszerzają się i przechodzą proces od wąskich do szerokich lub szerokich do wąskich.
*źródło: Jakie czynniki wpływają na aktywność gruczołów łojowych? (holicos.pl/2017/02/19/co-wplywa-na-aktywnosc-gruczolow-lojowych/)
Główne czynniki rozszerzonych porów:
- Predyspozycje genetyczne;
- Wiek (związek z powstawaniem zmarszczek);
- Pochodzenie etniczne (większy odsetek Afrykańczyków i Azjatów niż rasy kaukaskiej);
- Płeć (mężczyźni borykają się z większym problemem);
- Czynniki środowiskowe (takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza).
Głównym czynnikiem biologicznym na poziomie strukturalnym skóry jest jej starzenie, a w konsekwencji zjawisko parakeratozy (usztywnienie naskórka) i osłabienie struktury skóry właściwej.
Nowatorska strategia minimalizacji porów - Neoporyl™
Aby przeciwdziałać parakeratozie i wzmocnić skórę właściwą, w celu skutecznego i szybkiego rozwiązania problemu rozszerzonych porów, eksperci Givaudan w dziedzinie fizjologii skóry i biotechnologii białej, zaprojektowali Neoporyl™ - innowacyjny kompleks oparty na:
- Fosforanie mannozy – biomimetyczne źródło energii, odpowiedzialny za produkcję kolagenu;
- Lizynie i prolinie – niezbędnych aminokwasach, będących składnikiem kolagenu (sprzyjających jego biosyntezie);
- Miedzi - która ma udowodnione działanie przeciw parakeratozie;
- Kwasie mlekowym – humektantem, wykazującym działanie keratolityczne.
Mannoza – jest jednym z monosacharydów występujących w hemicelulozach, czyli frakcjach izolowanych lub ekstrahowanych z materiałów roślinnych rozcieńczonych alkaliami. Hemicelulozy są złożonymi kopolimerami węglowodanów z sześciowęglowymi monosacharydami lub heksozami (mannoza, glukoza, galaktoza) i pięciowęglowymi monosacharydami lub pentozami (ksyloza, arabinoza). Cukry te stanowią 25-30% całkowitej suchej masy drewna. Hemicelulozy są ponadto związane z pektynami i białkami w pierwotnych ścianach komórkowych roślin oraz z ligniną w ścianach wtórnych. Sosna norweska, świerk (Picea abies) i brzoza są głównymi obecnie stosowanymi źródłami mannozy.
L-lizyna – jeden z dziewięciu aminokwasów egzogennych, który stanowi podstawowy budulec prawie wszystkich białek. Jego pierwsza izolacja z kazeiny białka mleka sięga 1889 roku. Zapotrzebowanie na ten aminokwas, wytwarzany w procesie fermentacji mikrobiologicznej, w ostatnich latach mocno wzrasta ze względu na jego liczne zastosowanie w żywności, paszach, farmaceutykach i kosmetykach. L-lizyna wspomaga wchłanianie wapnia i jest ważna dla prawidłowego rozwoju kości i wzrostu u dzieci. U osób dorosłych utrzymuje odpowiedni bilans azotowy w organizmie. Pomaga również w produkcji przeciwciał, enzymów i hormonów oraz zapewnia pomoc w tworzeniu kolagenu i naprawie tkanek.
L-Prolina – wyizolowana w 1901 roku przez Hermanna Emila Fischera (laureata nagrody Nobla w dziedzinie chemii). Jest aminokwasem niezbędnym do produkcji kolagenu i chrząstki. Utrzymuje elastyczność mięśni i stawów oraz pomaga zmniejszyć zwiotczenie i zmarszczki towarzyszące ekspozycji na promieniowanie UV i naturalnemu procesowi starzenia się skóry. Jej cząsteczka zawiera drugorzędową grupę aminową (atom azotu połączony z dwoma atomami węgla) zamiast pierwszorzędowej grupy aminowej (atom azotu połączony tylko z jednym atomem węgla) charakterystyczne dla większości aminokwasów. Prolina i lizyna są niezbędne do produkcji hydroksyproliny i hydroksylizyny, dwóch aminokwasów obecnych w kolagenie. L-Prolina znajduje zastosowanie w przemyśle paszowym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest wytwarzana w procesie fermentacji mikrobiologicznej.
Miedź – jest jednym z dziewięciu minerałów uznawanych za niezbędne składniki odżywcze dla ludzi, ponieważ odgrywa kluczową rolę w różnych procesach fizjologicznych, w zasadzie we wszystkich tkankach człowieka, także w skórze. Ciało zdrowej osoby o wadze 70 kg zawiera około 110 mg miedzi, z czego 50% znajduje się w kościach i mięśniach, 15% w skórze; 15% w szpiku kostnym, 10% w wątrobie i 8% w mózgu. W skórze miedź stymuluje:
- Proliferację fibroblastów skórnych;
- Wzmaga produkcję kolagenu typu I, II i V przez fibroblasty;
- Służy jako kofaktor tyrozynazy, niezbędnego enzymu biosyntezy melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację skóry i włosów.
Kwas mlekowy – intensywnie higroskopijne i obecne w NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający), wraz z minerałami i aminokwasami, sole kwasu mlekowego wchłaniają wodę z atmosfery i rozpuszczają się we własnej wodzie hydratacyjnej, działając tym samym jako bardzo skuteczne humektanty. Ze względu na swój charakter i udział w procesach biochemicznych kwas mlekowy, wytwarzany przez fermentację cukrów przez bakterie produkujące kwas mlekowy, jest regulatorem pH w formułach. Kwasy α-hydroksylowe, takie jak kwas mlekowy, cytrynowy czy glikolowy, dzięki swoim właściwościom keratolitycznym (złuszczającym) pomagają poprawić oznaki starzenia się skóry: blask cery i spłycenie zmarszczek. W literaturze wykazano, że kwas mlekowy wzmacnia włókna włosów.
Neoporyl™
- Ogranicza hiperróżnicowanie (zmniejszenie ilości komórek jądrzastych w warstwie rogowej o 38% wg badań klinicznych);
- Ogranicza parakeratozę i zmiany w strukturze naskórka (zmniejszenie objawów parakeratozy -53% wg badań klinicznych);
- Zwiększa produkcję kolagenu (odbudowa kolagenu I,V,XVII +31% do +45%);
- Wzmacnia syntezę dojrzałego kolagenu i dekoryny (+22%, +53%), czego efektem staje się wzmocniona skóra właściwa.
Udowodniona skuteczność kliniczna! Zmniejszenie rozmiaru porów skóry już w 1 do 2 tygodni!
Według badań klinicznych, u kobiet rasy kaukaskiej, liczba porów zmniejszyła się o 16% w 14 dni od stosowania; przez okres 2 miesięcy o 24%. W przypadku mężczyzn (w Azji), w ciągu zaledwie 1 tygodnia liczba porów zmniejszyła się o 30,2%.
90% badanych zauważyło mniejszą ilość niedoskonałości na skórze.
Informacje techniczne:
INCI: Water (and) Propanediol (and) Sodium Mannose Phosphate (and) Mannose (and) Lysine (and) Lactic Acid (and) Proline (and) Copper Sulfate
ISO 16128
Natural Origin Content >98%
Konserwanty: Brak
Postać: Niebieski płyn
Rozpuszczalność: Rozpuszczalny w wodzie
Dozowanie: 1%
Od ponad 20 lat współpracujemy zarówno z małymi, jak i dużymi firmami przemysłu kosmetycznego - jako dystrybutor i dostawca zapewniając im potrzebne ilości różnego typu surowców kosmetycznych.
Jeśli zajmują się Państwo produkcją kosmetyków, zachęcamy do zapoznania się z naszymi surowcami i półproduktami kosmetycznymi, chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania.